Spółdzielnia Mieszkaniowa „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim została wpisana do rejestru sądowego Sądu Powiatowego w Olsztynie w dniu 16 maja 1959r. pod numerem XVIII-1005. Pierwszy statut Spółdzielni podpisało 12 członków założycieli, a mianowicie: Jan Pieczykolan, Jan Rymarczyk, Zdzisław Banach, Wiktor Kluk, Henryk Świątkowski, Czesława Mościanica, Teresa Melcer, Bronisław Połaniewicz, Maria Mochnal, Jadwiga Jackiewicz, Aniela Martianow i Kazimierz Skomorucha.
zdjęcie z historii spółdzielniSwoją działalność Spółdzielnia rozpoczęła od zakupu jednego budynku przy ul. Świętochowskiego.W latach 60 wybudowano1 kilka budynków rozproszonych w różnych rejonach miasta – łącznie 129 mieszkań. Okres lat 70 – 90 to szybki rozwój spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego a tym samym rozwój miasta. Powstają nowe osiedla: przy ul. Kromera – 335 mieszkań, przy ul. Legionów – 364 mieszkania, przy ul. Grabowskiego -159 mieszkań wraz z domami jednorodzinnymi w zabudowie szeregowej. W latach osiemdziesiątych inwestycje mieszkaniowe niemal jednocześnie rozpoczęto na osiedlu Astronomów – ok. 600 mieszkań i oś. Warmińska – 200 mieszkań. Lata 1989 -91 były najtrudniejsze dla rozpoczętych inwestycji, z uwagi na szalejącą inflację, wzrost cen materiałów budowlanych i kredytów mieszkaniowych oraz wprowadzonej przez państwo kapitalizacji odsetek od kredytów mieszkaniowych. Dopiero ustawa z 1995 roku o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych, uregulowała sytuację tych członków wobec Spółdzielni i wobec państwa.
zdjęcie z historii spółdzielniW latach 1992-2000 wybudowaliśmy kilka budynków na oś. Astronomów ze środków własnych członków – łącznie 122 mieszkania. W okresie działalności Spółdzielni, obok inwestycji mieszkaniowych wybudowane zostały 2 przedszkola i przekazane do dyspozycji władz oświatowych oraz 3 kotłownie osiedlowe, przekazane później, jako mienie komunalne dla gminy miejskiej Lidzbark Warmiński. Ponadto wybudowano bazę konserwacyjno-remontową oraz 4 pawilony handlowo-usługowe, w których mieszczą się sklepy, biblioteka, pralnia, poczta, przychodnia lekarska, apteki i inne punkty usługowe służące dla mieszkańców.
zdjęcie z historii spółdzielniJednocześnie z budową budynków wielorodzinnych, budowane były na wszystkich osiedlach garaże, miejsca parkingowe, zatoki. Oprócz prowadzonych inwestycji mieszkaniowych oraz gospodarki zasobami mieszkaniowymi, Spółdzielnia jednocześnie przystąpiła do modernizacji starzejących się zasobów mieszkaniowych i infrastruktury. Doprowadzony zostaje gaz ziemny do budynków spółdzielczych, likwidowane jest ogrzewanie piecowe w 2 najstarszych budynkach na korzyść centralnego ogrzewania i ogrzewania gazowego. Następnie wprowadza się opomiarowanie wody i energii cieplnej.
W roku 2008 nowym tematem stało się przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności i większość działek zabudowanych domami wielorodzinnymi zostało już wykupionych. Spółdzielnia jest tez operatorem telewizji kablowej, co zasadniczo obniża koszty abonamentu.. Ze spółdzielczej TV Sat korzystają również mieszkańcy zasobów komunalnych, Warmińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i budynków prywatnych właścicieli Od kilku lat trwa modernizacja telewizji kablowej w celu dostosowania technicznego do wymogów obowiązujących norm. Spółdzielnia posiada koncesję operatora oraz niezbędne licencje na emisję poszczególnych programów i w związku z tym odprowadzane są należne opłaty związkom twórczym, stowarzyszeniom i instytucjom skarbowym. Aktualnie mieszkańcy mogą korzystać z 43 programów telewizyjnych. Oprócz modernizacji i dużych robót remontowych, Spółdzielnia zajmuje się bieżącą konserwacją zasobów mieszkaniowych. Na osiedlach sadzone są drzewa i kwiaty, wymieniane stare krzewy oraz uzupełniane żywopłoty. W latach 1995 – 1998 przeprowadzono restrukturyzację zatrudnienia. Zmniejszono liczbę pracowników administracyjnych a sprzątanie zasobów i konserwacje ogólne powierzono podmiotom gospodarczym. Dało to wymierne efekty ekonomiczno-organizacyjne. Aktualnie zatrudnionych jest 20 pracowników ogółem: administracja i obsługa techniczna. Jest to załoga o wieloletnim stażu pracy, znająca problematykę naszej Spółdzielni.

Prezesi Spółdzielni:

† Jan Pieczykolan – 1959 – 1972

Bronisław Połaniewicz 1973 – 1978

† Jan Pieczykolan 1978 – 1995

† Andrzej Orzeł 1996 – 2010

Stefania Skrodzka 2011 – 2021

Andrzej Kabała – nadal

Członkowie Zarządu w latach 1959 -2021

† Rymarczyk Jan

Połaniewicz Bronisław

† Kluk Wiktor

† Walas Stanisław

Szutowicz Julian

Więcek Henryk

Nietupski Mirosław

Huss Zbigniew

Perner Wiesława

† Orzeł Andrzej

Biedrzycki Zdzisław

Białek Ryszard

Stefania Skrodzka – nadal

Przewodniczący Rady Nadzorczej w latach 1959-2021

† Banach Zdzisław

† Kozioł Władysław

† Machowiecki Zygmunt

† Mazur Leon

Abramczyk Stanisław

† Chomej Bazyli

Biedrzycki Zdzisław

Gajewski Stanisław

Wakuluk Włodzimierz

Członkowie Rady Nadzorczej w latach 1959-2021

† Świątkowski Henryk

Jackiewicz Jadwiga

Skomorucha Kazimierz

† Mościanica Czesława

† Jaszczanin Zygmunt

Janicka Krystyna

Huss Maria

Wierzbicki Stanisław

Sukniewicz Ryszard

† Dudaniec Wiktor

Parandyk Piotr

† Pilwiński Stanisław

Gajewska Anna

Szyman Maria

Sakowicz Romuald

Michalak Jerzy

Markiewicz Stanisław

Szafranowicz Wiesława

† Koziołek Leokadia

Pauksztełło Aleksander

Markuszewska Bożena

Stacewicz Stanisław

Ziemak Halina

Włodkowski Antoni

Kowalski Maciej

Białek Ryszard

† Górecki Tadeusz

Borowska Ryszarda

Pastuszka Antoni

Urbanowicz Ryszard

† Ciesielski Wojciech

Borowski Jerzy

Kobyliński Jerzy

Demkowski Michał

† Litwin Scholastyka

Sukniewicz Anna

Tarasewicz Joanna

Piotrowicz Wiesław

Dowejko Stanisław

Jakubowska Zofia

Borkowski Kazimierz

Huczak Władysław

Maciejewski Zdzisław

Wasylkiewicz Jan

Pietkiewicz Alicja

Rynkiewicz Stanisław

Niepiekło Wanda

Marcinkowska Helena

Gajdamowicz Zenon

Kosiński Leopold

Zbutowicz Ryszard

Stefanowicz Andrzej

Wakuluk Włodzimierz

zdjęcie z historii spółdzielniOd początku istnienia spółdzielni działalność społeczno-wychowawcza była wpisana w działania na rzecz członków spółdzielni, mieszkańców i ich dzieci. Obok działalności inwestycyjnej, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków, gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, Spółdzielnia prowadziła działalność społeczno-kulturalną. Już w latach siedemdziesiątych, w zasobach spółdzielczych kwitło życie kulturalne, sportowo-rekreacyjne i wychowawcze dzieci i młodzieży. Do dzisiaj jest to działalność statutowa. Początkiem tej działalności były podwórkowe spartakiady dziecięco-młodzieżowe organizowane przez spółdzielnię przy współudziale TPD i TKKFiT.

Niemal równolegle, z okazji Dnia Spółdzielczości przeprowadzano spartakiady sportowe dla dorosłych. Pierwsza rywalizacja naszej Spółdzielni ze Spółdzielnią w Bartoszycach w roku 1972 zapoczątkowała Wojewódzkie Spartakiady Międzyspółdzielcze organizowane w latach następnych. Niejednokrotnie wracaliśmy z pucharami za zdobycie czołowych miejsc w różnych konkurencjach sportowych.

Organizowano imprezy z okazji Dnia Dziecka, choinki noworoczne, półkolonie i półzimowiska dla dzieci, a z okazji tzw. nieobozowej akcji letniej, liczne konkursy i turnieje sportowo-rekreacyjne.

W roku 1970 otwarta została pierwsza świetlica zlokalizowana w pomieszczeniach piwnicznych. Trzy lata później – w 1973r. – oddano do użytku pawilon handlowo-usługowy, w którym znalazły się dwie duże świetlice. Organizowano w nich czas wolny dzieci i młodzieży, poprzez tworzenie zespołów artystycznych. Powstały sekcje, takie jak: szachowa i brydżowa oraz sekcja tenisa stołowego. Przy świetlicy działało również ognisko TKKF, które prowadziło wypożyczalnię sprzętu turystycznego. Pod okiem instruktora można było nauczyć się jeździć na łyżwach na doskonale oświetlonym lodowisku, wykonywanym w okresie zimowym w miejscu boiska na oś. Kromera.

Przez całe lata udostępnione były dzieciom harcówka i zuchówka także – ciesząca się dużym zainteresowaniem – pracownia OLYMPUS DIGITAL CAMERA plastyczna prowadzona przez Małgorzatę Matusewicz. Amatorów majsterkowania grupowała sekcja modeli latających, a zapalonych fotografików – pracownia fotograficzna. Przez kilka lat prowadzona była pracownia radiotechniczna przez Bartłomieja Orkusza a później przez Jana Markiewicza.

zdjęcie z historii spółdzielniPonadto w jednym z pomieszczeń piwnicznych powstała pracownia politechniczna (7.01.1972r), a mianowicie modelarnia o profilu lotniczym. Budowano w niej latawce (stąd Dzień Latawca) i proste modele szybowców. Jej pierwszym instruktorem był Bartłomiej Orkusz. Od 1.09.1973r. pracownię tę prowadzi Jan Leoniec. W tym okresie przekształcono profil działalności modelarni z lotniczej na szkutniczo-lotniczą. Nie bez powodu dłużej zatrzymujemy się nad tą placówką. Jest to nasza perełka i największa duma. Jej uczestnicy zdobywają liczne puchary i nagrody nie tylko w kraju, ale również w zawodach międzynarodowych i światowych Sam instruktor jest sędzią międzynarodowym, a jego rodzina – żona, synowie – do dzisiaj są pasjonatami modelarstwa. Wychował wielu ambitnych i zdolnych miłośników modelarstwa.

Dla grupy osób „trzeciego wieku”, od kilkunastu lat w świetlicy organizowane są systematycznie spotkania tematyczne, takie jak: wieczory wigilijne, spotkanie z okazji świąt Wielkanocnych, spotkania andrzejkowe, bale karnawałowe, a także ogniska w plenerze. Poza tym w świetlicy odbywają się próby chóru AKORD i zebrania klubu filatelistów. Z biegiem lat, kiedy powstawały nowe osiedla, niemal równolegle projektowana była mała architektura. Powstawały liczne place zabaw dla dzieci.

W latach 1970/80 szczególną atrakcją było boisko przy ul. Legionów wybudowane w stylu „wioski dzikiego zachodu” nazwane „Królestwem Maciusia”. Po naturalnym zużyciu i likwidacji tej wioski, budowane są tradycyjne place zabaw z bezpiecznych elementów metalowych. Obecnie na wszystkich osiedlach znajdują się huśtawki, piaskownice, małe zjeżdżalnie, karuzele, drabinki itp. Są to elementy kolorowe, posiadające atesty bezpieczeństwa i z tego względu cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców.

Spółdzielnia Mieszkaniowa to wiele budynków, a w nich wiele mieszkań, w których żyjemy – my spółdzielcy. Spółdzielnia Mieszkaniowa to nasz wielki, wspólny DOM.